13
May

Välismeedia hoiab Kihnul pilgu peal

Olen teinud aprillis kõvasti koostööd välismeediaga, umbes 10 väga intensiivset päeva sellest kuust on kulunud erinevatele kohtumistele ja kihnu kultuuri tutvustamisele. Külas käisid ajakirjanikud, kes kirjutavad The New York Timesile, National Geographicile, Lonely Planetile ja teistele väljaannetele. Taanist tulid saarele nende tuntud komöödianäitlejad, kes mööda maailma rändavad ja muuhulgas kihnu naiste mootorratta korvis sõita soovisid. Sõit nendega oli päris lõbus ja nagu oodatud, elamusterohke.

Üldiselt ei salli minu loomus igavat või üksluist reisikorraldust, vaid täis üllatusi selle parimas mõttes ning möödakäike tavaturistide jaoks lihvitud teenustest. Seega see Taani asi õnnestus hästi, hülgeliha söödi ka ja suur tähelepanu kihnu kultuurile on garanteeritud.

Rahvusvahelise suhtlemise kogemuse põhjalt saan öelda, et suletud kirik on paljudele külalistele murekoht. Välismaalastele tundub see üldjuhul kummaline, et nad kirikust läbi astuda ei saa, kui on soov küünal põlema panna. Eks ole seda kohapeal arutatud ka, kuidas asja paremaks muuta, kuid head lahendust seni leitud pole. Juhin siinkohal korraks veel tähelepanu, et järsku arutataks ikka veelkord asja ja leiaks lahenduse.

Ja siis olid mul veel külas ajakirjanikud Hollandist, kes kirjeldavad kuut sarnase kliimaga samal laiuskraadil olevat saart ja sealseid kogukondi koos oma murede ja rõõmudega. Saared, millest juttu, on Gröönimaa ja sealne hülgeküttide kogukond, Island, Fääri saared, üks Šotimaa saar, mille nime ei mäleta,  ja veel üks väikesaar, mille nimi ununenud, kuid küll me varsti teada saame, sest raamat saab valmis oktoobris ja siis on Kihnu rahvamuusikud Kuraga Mari ja Anto kutsutud Amsterdami selle esitlusele. Igal juhul on huvitav, kuidas ultramoodsa elukorraldusega hollandlased meie siinset elu näevad ja millised järeldused teevad ning kuidas asjast aru saavad, siin olles rõhutasid nad väga suurt erinevust teiste kirjeldatavate saartega. Selline 60. laiuskraadi kirjeldamise lugu pole mulle esmakordne, seda on varem ka tehtud, kuid enam ei mäleta, kelle poolt või kus avaldatud.

Lõpetuseks soovin Kihnu ettevõtjatele külla palju ameeriklasi, hollandlasi ja taanlasi, nad hakkavad tulema, see on nüüd küll kindel! Ja suur tänu kihnu kultuurikandjatele, fotomodellidele ja kõigile toetajatele ning abilistele, teie panus Kihnu majanduselu elavdamisse ja kultuuri hoidmisesse on märkimisväärne!

 

Uiõ-Matu Mare

UNESCO pärimuskultuuri meistriteos – Kihnu Kultuuriruum!

Kihnu Kultuuriruum SA
Metsamaa, Rootsiküla Kihnu vald Pärnumaa 88004
telefon +372 513 4555 / kultuuriruum [at] kihnu.ee
a/a EE151010220026854013 (SEB)

Tuhat tänu meile ja meiega kaasa mõtlemast!

“See veebileht väljendab autori vaateid. Programmi korraldusasutus ei ole vastutav selle eest, kuidas seda infot võidakse kasutada.”