9
Aug

Külalised tutvusid kihnu ja seto kultuuriga

Külalised tutvusid kihnu ja seto kultuuriga

Erasmus+ programmi projektis “UNESCO kultuuriruumide võrgustik” toimus mai lõpus teine näost-näkku projektiüritus – kõiki projekti partnereid ja nende liikmeid kaasav ühine koolitusprogramm Kihnus ja Setomaal.

Seekordne koolitus toimus Eestis ning kuna Eestist on ainukesena partnereid kaks – SA Kihnu Kultuuriruum ja MTÜ Setomaa Turism – siis olidki koolituse fookuses eelkõige Kihnu kultuuriruum ja seda hõlmav kihnu imeline kultuur ja pärand ning loomulikult ka seto leelo ja kogu seda ümbritsev kultuuriruum.
Meile tulid kogemusi saama partnerid Gruusia Kunsti- ja Kultuurikeskusest Georgian Arts&Culture Center, Põhja-Makedoonia Vaimse Kultuuripärandi Kaitse komiteest, Cagliari Ülikoolist Sardiinias, Idanha-a-Nova vallast Portugalis, Otocaci Gacka muuseumist Horvaatiast ja Suiti rahvuskultuuri keskusest Lätis, viimane on ka projekti juhtpartner.
Eestis toimunud koolitusel tutvustasime Kihnu saarel ja Setomaal UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja kantud kultuuriruume.
22. mai õhtul saabusid kauaoodatud külalised Kihnu saarele, majutasime nad Pärnamõisa ja Risti tallu ning järgmisel päeval tutvustasime Kihnu kultuuri.
Giidiks kogu päeva vältel oli Uiõ-Matu Mare, kellega koos külastati Kihnu vaatamisväärsusi, külalised said põhjaliku tutvustuse kogu Kihnu kultuurist.
Näitasime neile ka meie toredat Metsamaa Pärimustalu, käisime külas Kihnu Kaluril Sadama Öömaja hoonetes, Rannametsa Valdo rääkis kalurite elust ning õhtul toimus pidulik õhtusöök koos Kihnu tantsude ja laulude saatel Kihnu rahvamajas.
Suur, suur tänu teile kõigile, kes te erinevates tegevustes osalesite! Ilma teieta ei oleks see päev olnud nii tore ja eriilmeline!! Kõik olid Kihnu kultuurist ja meie väikesest saarest väga vaimustuses.
Järgmisel hommikul algas sõit mandrile, et tutvuda ka teiste kultuuripärlitega. Mina ei saanud kahjuks osaleda ning kihnlasi käis Setomaal esindamas Uusmaja Silvia, kes ka kokkusaamised filmilindile jäädvustas!
Käidi Eesti Rahva Muuseumis, mis jättis külalistele väga sügavana mulje ning Viljandi Pärimusmuusika Keskuses, mis nad hoopis pahviks lõi. Äärmiselt huvitav tutvumine ja kogemus oli ka Soomaal, kus alles hiljuti, eelmise aasta detsembris, lisati UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse haabja valmistamine ja kasutamine ning põnevust pakkus kogu Seto kultuuriga tutvumine.
Koolituse eesmärk oli tutvuda Eesti, eeskätt Setomaa ja Kihnu organisatsioonide parimaid praktikaid ja meetodeid oma traditsiooniliste kultuuriväärtuste säilitamisel.
Suur-suur tänu teile kõigile: partnerid, eestvedajad, osalejad!
Marju Nazarov

 

UNESCO pärimuskultuuri meistriteos – Kihnu Kultuuriruum!

Kihnu Kultuuriruum SA
Metsamaa, Rootsiküla Kihnu vald Pärnumaa 88004
telefon +372 513 4555 / kultuuriruum [at] kihnu.ee
a/a EE151010220026854013 (SEB)

Tuhat tänu meile ja meiega kaasa mõtlemast!

“See veebileht väljendab autori vaateid. Programmi korraldusasutus ei ole vastutav selle eest, kuidas seda infot võidakse kasutada.”