27
Oct

Metsamaal toimus IV pärimuslaager – talbus!

Ega pärimus pole ainult pidu!

Nagu sügisvaheajal kombeks, toimus oktoobri lõpus Metsamaal noorte pärimuslaager. Kui eelmisel aastal pidasime laagris maha ühe vägeva pulmapeo, siis sel aastal oli teema tunduvalt maisem – talbus.

Ühine töötegemine on pärimuskultuuri seisukohast vähemalt sama oluline kui kõiksugu pühad ja lõbustused. Tänapäeval on paljud asjad automatiseeritud ning mugavus on kõrges hinnas. Tõeline elu peitub aga kontrastsuses: selleks, et nautida pidu ja pillerkaart, on tarvis ka argipäeva ja tööd.

 

Töö tegemiseks sugulaste, naabrite või külarahva kokku kutsumine polegi enam nii tavaline kui vaid üks inimpõlv tagasi. Enamasti saadakse hakkama oma perega või kasutatakse palgatööjõudu. Selleks, et kogeda, kui nauditav ja siduv võib olla ühine pingutus, tuli Metsamaale kokku ligi 30 noort ning 15 juhendajat. Kolme laagripäeva jooksul arutlesime talbusõ kombestiku üle, tegime praktilist tööd nii Metsamaal kui kirikus ja tõdesime, et ühine töötegemine seob inimesi. Midagi oma kätega tehes ja tulemust nähes on töötegemisel teraapiline mõju. Sinna juurde jutud, mälestused, laulud ja toit, ka saun ja puhkus – see kõik on üks tervik, millel on tähendus.

Laagri osalejad olid enamasti põhikooli vanema astme õpilased ja nad tulid nii oma mõtte kui tegudega selle laagri ideega üsna hästi kaasa. Kuigi talbusõ korraldamine või talbusõl osalemine pole noorte seas väga levinud praktika, siis neil tuli kuskilt rakumälust meelde, nad tundsid ära selle mõnu, mis tuleneb koos tegutsemisest ja see oligi selle laagri eesmärk.

 

Nii osalejad kui juhendajad said kogemuse võrra rikkamaks. Selle laagri võlu on noorte pärimuslikus olekus – seda on väga nauditav tunda ja näha. Aitäh kõigile osalejatele ja läbiviijatele ning toetajatele. Selliseid sündmusi on lausa lust korraldada!

              

 

UNESCO pärimuskultuuri meistriteos – Kihnu Kultuuriruum!

Kihnu Kultuuriruum SA
Metsamaa, Rootsiküla Kihnu vald Pärnumaa 88004
telefon +372 513 4555 / kultuuriruum [at] kihnu.ee
a/a EE151010220026854013 (SEB)

Tuhat tänu meile ja meiega kaasa mõtlemast!

“See veebileht väljendab autori vaateid. Programmi korraldusasutus ei ole vastutav selle eest, kuidas seda infot võidakse kasutada.”